Sami aloitti harjoittelun Talokeskuksen suunnittelutoimialalla toukokuun alussa 2025. Sami opiskelee suunnitteluassistentiksi, mutta rakennusala on Samille tuttu jo melkein 30 vuoden ajalta. Talonrakentajaksi hän on valmistunut 1996, jonka jälkeen hän on toiminut monipuolisesti erilaisissa työtehtävissä. Erityisesti linjasaneeraushankkeet ovat tulleet hänelle tutuksi.
“Kun olen nähnyt rakennusprojekteja työntekijän, työnjohtajan ja pääurakoitsijan näkökulmasta, niin heräsi kiinnostus rakentamiseen suunnittelun näkökulmasta. Tätä kautta päädyin takaisin koulun penkille.”
“Talokeskuksella olen harjoittelun aikana päässyt tekemään monipuolisesti suunnittelun avustavia tehtäviä, muun muassa rakennesuunnittelun parissa.”
Harjoittelun jälkeen Samille tarjottiin kesätöitä, jonka aikana hän pääsi syventämään harjoittelun aikana oppimaansa ja avustamaan myös valvonnan toimialalla. Talokeskuksella oltiin Samin tekemiseen tyytyväisiä, joten hänen kanssa päädyttiin jatkamaan yhteistyötä vielä kesätöiden päätyttyä. Nyt Sami tekee koulun ohella osa-aikaisesti töitä Talokeskuksella.
Sami pitää töiden ja koulun yhdistämistä tärkeänä oppimisen kannalta, sillä oppimaansa pääsee heti hyödyntämään myös käytännössä oikeiden projektien parissa. Talokeskuksella uskalletaan antaa myös harjoittelijalle vastuullisia ja monipuolisia tehtäviä, joissa alan ammattilaiset ovat taustatukena.
“Hommat Talokeskuksella lähti sujuvasti rullaamaan ja oli helppoa tulla mukaan porukkaan. Täällä tuntee olonsa kotoisaksi.”
Työntekijöiden
kokemuksia

Sami Pukkinen
Suunnitteluassistenttiharjoittelija


